Wudang.cz - úvodní stránka

Tai Chi

„Přirozeným pohybem k pohodě a zdraví“

 

Přeskočit na menu vybrané sekce

Úvod » O cvičení Tai Chi » Energetické účinky taichi

Energetické účinky Tai Chi

Tai Chi je cvičením, zajišťujícím přísun a akumulaci energie, ovlivňujícím její pohyb a kvalitu. Cvičící pracuje s vitální energií, ať už vědomě nebo nevědomě. Pro vlastní výsledek však není subjektivní pocit ovládnutí této energie důležitý, protože Tai Chi funguje, ať chceme nebo nechceme.

Pro ilustraci můžeme uvést jak z energetického hlediska působí například cvik "pohlazení pavího chvostu", který patří k základním a nejstarším cvikům tohoto systému. Je nejen elegantní a účinný, ale lze jej cvičit i samostatně s plynulým přecházením z levého provedení do pravého atd.

Pohlazení pavího chvostu

Provedení cviku

Pohlazení pavího chvostu

Váhu těla přeneste na pravou nohu, levou nohu přitáhněte k pravé. Současně "uchopte balon" u pravého boku s pravou rukou nahoře. Pohled směřuje na pravou ruku (obr. 1). Potom levou nohou pomalu udělejte přes patu krok vpřed do levého gongbu. Současně levou ruku přesuňte vpřed a zvedněte na úroveň ramen dlaní k obličeji, pravou ruku spusťte k pravému stehnu. Pohled směřuje na dlaň levé ruky (obr. 2-3).

Pohlazení pavího chvostu

Pravou ruku mírně přisuňte směrem k levé. Potom za pomalého přenesení váhy těla na pravou nohu současně obraťte dlaň levé ruky dolů a pravé nahoru, vytočte trup vpravo a stáhněte obě ruce vpravo dolů k pravému boku (obr. 4-5). Potom přemístěte pravou ruku dlaní vpřed a opřete ji o zápěstí levé ruky, kterou uděláte odstrkující pohyb vpřed předloktím levé ruky za současného přenesení váhy těla na levou nohu. Pohled směřuje na zápěstí levé ruky (obr. 6-7).

Pohlazení pavího chvostu

Po těchto pohybech obraťte dlaně obou rukou dolů a mírně je roztáhněte do stran na šíři ramen, přičemž dlaň pravé ruky jde zpočátku po hřbetu levé. Potom dlaně obou rukou přitáhněte k prsům, spusťte trochu dolů a udělejte kruhový pohyb odstrčení dlaněmi zespodu vpřed šikmo nahoru na úroveň prsou. V té době nejprve přeneste váhu těla zpočátku na pravou nohu, se současným zvednutím špičky levé nohy a s odstrčením znovu přeneste váhu na levou nohu. Pohled směřuje vpřed (obr. 8-11).

Energetické působení

Energeticky se vyrovnávají a naplňují důležité body na všech drahách rukou, ale hlavně na dráze srdce, perikardu (obal srdce, osrdečník) a plic. Největší účinek je na dráhy ovlivňující krevní oběh. Je aktivován dolní tan-tchien.

Cvik ovlivňuje i všechny dráhy nohou, hlavně jater, ledvin a žaludku. Pohyb nohou drážděním paty a uvolněním prstů při otočce umožňuje uvolňování přebytečné jinové síly z drah ledvin a její odchod dolů do země. Současné uvolnění v předních drahách má význam pro celkové prokrvení kolen, které stoupá až do pohlavních orgánů. Toto uvolnění a prokrvení velice pomáhá při revmatických a artrotických změnách hlavně v koleni a okolních svalech. Cvik pozitivně působí i na dráhu slinivky a snižuje celkové napětí.

Jak již bylo výše uvedeno, Tai Chi má velice pozitivní vliv na zdraví. Od prevence až po léčebné působení. Počínaje bolestmi zad a hlavy přes zvýšení psychické odolnosti vůči stresu až po civilizační choroby. Vysoký krevní tlak, obezita, neplodnost, nervozita - to, a ještě mnoho dalšího můžete pozitivně ovlivňovat cvičením Tai Chi.

Čínská akademie věd a další renomované instituce provedly různé výzkumy na lidech, cvičících sestavu "24 cviků stylu Jang". Jejich výsledky konstatují, že cvičením dochází ke zlepšení srdeční a dechové funkce, poklesu hladiny cholesterolu, zpomalení řídnutí kostí, synchronizaci a zlepšení mozkové činnosti a paměti. Cvičení stimuluje činnost orgánů umístěných v dutině břišní a přispívá i ke zlepšení látkové výměny. Nelze opomenout ani jeho příznivý vliv na kloubní a svalový systém a řadu dalších, i chronických, onemocnění. Byly konstatovány také výrazné antistresové a antineurotizační účinky.

Z pohledu zdravotního je Tai Chi nejen fyzickým cvičením, ale i speciálním a vědomým tréninkem centrální nervové soustavy. Duševní činnost je zde důležitější než fyzické pohyby. U citlivých jedinců se mohou projevit efekty cvičení již při pouhé představě cvičení. Nejvhodnější však je spojit tělesné s duševním, protože ten, kdo se omezí jen na fyzické pohyby, nikdy nepozná skutečnou hodnotu Tai Chi.